Franciszkański Zakon Świeckich przy parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach został kanonicznie założony 19.09.1897 r. Pierwszym opiekunem tercjarzy był ówczesny proboszcz – ks. Walenty Piotrowski, który już od 1895 roku korespondował z prowincjałem O.O. Bernardynów O. Norbertem Golichowskim. Informował Go, iż przy parafii utworzyła się grupa sympatyków Św. Franciszka z Asyżu, którzy pragną przynależeć do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Kolejnymi opiekunami wspólnoty byli następni proboszczowie: ks. Józef Mazurek, ks. Józef Żurawik, ks. Tadeusz Hańderek.Od 1992 roku, po reorganizacji F.Z.Ś., wspólnota miejscowa przynależy do Krakowskiego Regionu F.Z.Ś. i ma swojego asystenta duchowego z Pierwszego Zakonu Św. Franciszka z Asyżu. Do Mogilan przyjeżdżają O.O. Bernardyni z Krakowa. Asystentami wspólnoty kolejno byli Ojcowie: Kazimierz Żuchowski, Gabriel Kudzia, Aleksy Płatek, Kazimierz Stec, Oswald Jasiński, Marek Kurpiel, a od lipca 2014 roku Józef Kachel. Spotkania wspólnoty z asystentem odbywają się w ostatnią niedzielę miesiąca po rannej Mszy św.

Od lat 70-tych ubiegłego wieku do 19.10.1986 roku przełożoną wspólnoty była s. Katarzyna Papież. Kolejną przełożoną wspólnoty miejscowej F.Z.Ś. była s. Genowefa Tylek z przerwą w latach 1996 – 1999, kiedy to funkcję przełożonej pełniła s. Aleksandra Szczurek. W latach 2004 – 2014 funkcję przełożonej wspólnoty miejscowej pełniła s. Anna Wawrzynek, a od 23.02.2014 roku przełożoną wspólnoty jest s.Stanisława Romek.

Staramy się na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła, w czym pomagają nam rekolekcje franciszkańskie prowadzone każdego roku w Regionie Krakowskim, dni skupienia, spotkania braterskie oraz wspólne pielgrzymowanie do różnych Sanktuariów. Angażujemy się w życie naszej parafii, należymy do różnych grup modlitewnych i charytatywnego dzieła Caritas. Obecnie wspólnota liczy 21 profesów.

 

-  wtorki i soboty: 8:00-9:00
-  środy, czwartki, piątki: po Mszy św. wieczornej, 18:30–19:00

Na spisanie protokołu przedślubnego należy umówić się wcześniej.


Myśl

Człowiek nie modli się, aby powiedzieć Bogu co On ma zrobić, ale aby Bóg powiedział, co człowiek ma zrobić. | św. Augustyn