Uroczysta Msza Św. w intencji Chórzystów
23 października 2022 r.

Uroczystej Eucharystii w 110-tą rocznicę powstania chóru parafialnego Mogilanum przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Grzegorz Lenart – Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, duszpasterz organistów Archidiecezji Krakowskiej.
Na rozpoczęcie Mszy Św. został odczytany list gratulacyjny wystosowany przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

Gratulacje i życzenia dla byłych i obecnych Chórzystów i Dyrygentów złożył obecny na Eucharystii, Wójt Gminy Mogilany Pan Piotr Piotrowski.

Fragment kazania ks. Grzegorza Lenarta:

„To, co nam pomaga kierować w świątyni myśli ku Bogu, to piękna liturgia. Ta liturgia ziemska jest zapowiedzią tej niebiańskiej. Dlatego robimy, co w naszej mocy, aby nadać jej charakter wyjątkowy. Gorąco wierzymy, że kiedyś wszyscy będziemy uczestnikami tej niebieskiej liturgii po tamtej stronie. Jednakże póki jesteśmy tu, na ziemi, musimy robić wszystko, co w ludzkiej mocy, by ta ziemska liturgia była najpiękniejsza, jaką potrafimy stworzyć, aby uczestnicy tej liturgii zapragnęli uczestniczyć kiedyś w tej niebiańskiej. Taką ozdobą liturgii, dodającą jej splendoru jest chór, który poprzez piękny śpiew podnosi nasze serca i umysły ku Bogu i pomaga spotkać się z Bogiem w tej właśnie przestrzeni świątynnej.

To olbrzymia radość, że dziś możemy świętować aż 110-tą rocznicę istnienia chóru w mogilańskiej parafii. To wielki dar, że tak długo trwa ta inicjatywa. To wyjątkowa okazja, aby podziękować Panu Bogu, Duchowi Świętemu za tych, którzy ponad sto lat temu nie bali się wyjść z inicjatywą zrobienia czegoś dobrego: zwołania w jedno miejsce ludzi, którzy swoim talentem, głosem, piękną muzyką chcieli wyśpiewć nową pieśń dla Pana.

Ci, którzy znają rzeczywistość chóralną, wiedzą, że przynależność do chóru to niemałe wyzwanie, wymaga wielu wyrzeczeń, jak choćby czasu poświęconego na próby, podczas których nieraz godzinami rodzi się jeden utwór. Trud poniesiony po to, aby harmonia ostatecznie wybrzmiała, przynosi ogromną satysfakcję; kiedy już uda się wyćwiczyć utwór tak, że można go zaśpiewać w kościele, pomóc ludziom modlić się. Oprócz trudu i wysiłku przynależność do chóru daje możliwość oderwania się od tego, co codzienne: od pracy, obowiązków, od domu. Można przejść do innej rzeczywistości, gdzie uczymy się muzyki, śpiewu na chwałę Boga i po to, aby pomagać innym modlić się.

Jestem przekonany, że należy dołożyć wszelkich starań w waszej parafii, aby to wielkie dzieło rozwijało się, aby do chóru przychodziły wciąż nowe osoby, aby chciały w taki sposób dawać świadectwo troski o piękno liturgii.

Talent muzyczny, śpiew nie został człowiekowi „dany”, ale również „zadany” i kiedyś zostaniemy z tego przez Pana Boga rozliczeni. Bo komu więcej zostało dane, od tego też więcej wymagać się będzie. Jeśli, Bracie i Siostro, otrzymałeś taki dar, to być może Bóg dziś do ciebie się zwraca, żeby wspomóc wasz parafialny chór w jego wysiłkach na rzecz pięknej liturgii.

Róbcie wszystko, co w waszej mocy, aby ten chór przetrwał może dwieście lat, aby przyszłe pokolenia świętowały takie piękne jubileusze. To dzisiaj od was zależy, czy to dzieło przetrwa. Pozwólcie, że zwrócę się do obecnych chórzystów słowami św. Augustyna:

„Chcecie wyśpiewać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie.

A jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdy wasze życie jest dobre”

Spotkanie na mogilańskiej plebanii

Ksiądz Proboszcz Józef Milan zaprosił obecnych i byłych Chórzystów oraz gości na jubileuszowe spotkanie. Wśród zaproszonych obecni byli: Ksiądz Grzegorz Lenart, wikariusze mogilańskiej parafii: ks. Wojciech Wylęgała, ks. Rafał Bobek, ks. Marcin Szegda, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach Pani Martyna Strączek, Przewodniczący Rady Parafialnej Pan Tadeusz Surówka, były dyrygent chóru i organista Pan Franciszek Czernecki, Pani Ewa Litwa, skrzypaczka, wspierająca chór swoim akompaniamentem oraz kościelny mogilańskiej świątyni Pan Adam Stankowski.

Chórzyści podziękowali panu Markowi Litwie, organiście i dyrygentowi za 10 lat pracy z zespołem. Pierwsze spotkanie Pana Marka z Mogilanum miało miejsce w sierpniu 2012 r., a pierwszy wspólny udział w liturgii odbył się w czasie uroczystości patrona naszej parafii św. Bartłomieja Apostoła.

Pani Martyna Strączek w imieniu swoim i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury złożyła gratulacje:

„Z okazji tak szczytnego jubileuszu 110-lecia powstania Chóru Mogilanum pragniemy złożyć byłym i obecnym członkom oraz Dyrygentowi Panu Markowi Litwie serdeczne życzenia i gratulacje. Kierujemy słowa uznania dla wszystkich członków Chóru za niezwykłe zaangażowanie i obecność w życiu kulturalnym naszej gminy. Jednocześnie wyrażamy szacunek dla pracy, jaką wkładacie Państwo w przygotowania do występów i koncertów. Życzymy Wam niesłabnącej motywacji do kontynuowania śpiewaczej pasji oraz wielu artystycznych uniesień.

Niech dalsze lata działalności Chóru Mogilanum wieńczone będą sukcesami.”

Składamy wszystkim, którzy obdarowali nas wspólną modlitwą w czasie Jubileuszowej Eucharystii serdeczne podziękowania.

Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu za skierowane do nas słowa, ks. Grzegorzowi Lenartowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszone kazanie.

Naszemu Proboszczowi ks. Józefowi Milanowi za nieocenioną pomoc w organizacji naszego jubileuszu.

Bóg zapłać!

Zobacz fotogalerię...

-  wtorki i soboty: 8:00-9:00
-  środy, czwartki, piątki: po Mszy św. wieczornej, 18:30–19:00

Na spisanie protokołu przedślubnego należy umówić się wcześniej.


Myśl

Jak będziesz się modlił w kryzysie, to diabeł nie ma szans | Ks. Piotr Pawlukiewicz