W niedzielę 24.02.2020 r. podczas uroczystej Mszy świętej, którą koncelebrował o. Aleksander Sitnik OFM - asystent Wspólnoty miejscowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy parafii św. Bartłomieja Ap. wraz z ks. proboszczem Józefem Milanem, w obecności swojej rodziny i sióstr z Zakonu oraz wiernych parafii Mogilany, złożył swoje Przyrzeczenie Życia Ewangelicznego (Profesję) br. Jan Arendarczyk.

Podczas Eucharystii s. Stanisława Romek oraz br. Jan Arendarczyk animowali czytania Słowa Bożego. Po Ewangelii br. Jan głośno przedstawił się i wyraził swoją wolę złożenia Profesji tymi słowami: "Mam na imię Jan od chrztu, drugie moje imię Maksymilian otrzymałem w dniu przyjęcia do nowicjatu w Harmężach. Okres przygotowania do formacji i profesji rozpocząłem 7.10.2014 r. w Święto Matki Bożej Różańcowej, teraz proszę o dopuszczenie mnie do Profesji Reguły Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Doświadczenie z okresu formacji utwierdziło mnie w przekonaniu, że Pan wezwał mnie do życia według Ewangelii przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu."

W pouczającej homilii o. Aleksander przywołał postać św. Franciszka, który według kardynała Hugolina stał się człowiekiem wyjątkowej doskonałości, ponieważ postanowił żyć Ewangelią, aby odnowić wiarę w moc i świętość Kościoła. Całe chrześcijaństwo za czasów św. Franciszka trapił potrójny kryzys: liczne herezje, napór islamu częste i ostre napięcia pomiędzy Kościołem i cesarstwem. Sytuacja współczesnego świata i naszego kraju jest podobna w dużej mierze do sytuacji z czasów św. Franciszka z Asyżu. Franciszek kiedyś wołał: "Bracia, zacznijmy od nowa służyć Panu, bo nic dotychczas nie uczyniliśmy dobrego." To wołanie Franciszkowe jest wołaniem o powrót w naszych środowiskach do Ewangelii. A więc zacznijmy odnowę od siebie, od drobnych spraw dnia codziennego. Lepiej poznawszy życie i ducha św. Franciszka, starajmy się w każdej okoliczności zadawać sobie pytanie: jak na moim miejscu w konkretnej sytuacji, postąpiłby św. Franciszek ? A wówczas, być może i o nas będzie mógł ktoś powiedzieć: Znalazłem człowieka, który żyje według wskazań Ewangelii."
Po homilii nastąpił obrzęd Przyrzeczenia Życia Ewangelicznego ( Profesji ) na całe życie, czyli dialog, celebrans - składający Profesję. Następnie br. Jan wypowiedział formułę Profesji zwracając się do przełożonej Wspólnoty miejscowej s. Stanisławy Romek oraz dwóch świadków: s. Marii Surówka i s. Teresy Wątorskiej. Był to wzruszający moment dla wszystkich obecnych franciszkanów świeckich - razem przeżywaliśmy to radosne wydarzenie. Na Mszy świętej był obecny sztandar Wspólnoty miejscowej skupiający wszystkich franciszkanów: siostry i braci, również chorych i tych, którzy odeszli do wieczności.

Po Eucharystii nie mogło zabraknąć spotkania braterskiego przy wspólnej kolacji, gdzie panowała franciszkańska, radosna atmosfera.

Za wszystko dziękujemy Panu Bogu Trójjedynemu, Królowej Zakonu Serafickiego oraz św. ojcu Franciszkowi z Asyżu.

615656
Dzisiaj: 363
Wczoraj: 327
Ten miesiąc: 6,379