Najstarszą wspólnotą w parafii św. Bartłomieja Ap. w Mogilanach jest Franciszkański Zakon Świeckich. 20 października 2017 roku obchodził 120-lecie istnienia.

Pomimo wielu przeszkód związanych z historią Polski (I i II wojna światowa, likwidacja organizacji kościelnych w latach powojennych z nakazu władz PRL) franciszkanie świeccy przetrwali. Modlili się w kościele, spotykali, przechodzili formacje, składali profesję i wciąż pozyskiwali nowych członków. Dzięki temu mogliśmy w tym roku świętować nasz jubileusz. Uroczystości miały następujący przebieg.

Wspólnota miejscowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz zaproszeni goście: delegacja Rady Regionu wraz z przełożoną Rady Regionu siostrą Jadwigą Wojas, delegacja Wspólnoty miejscowej z Sieprawia, delegacja Wspólnoty miejscowej przy klasztorze oo. Bernardynów w Krakowie, delegacja Wspólnoty miejscowej z Wieliczki, delegacja Wspólnoty miejscowej z Krakowa - Azory zgromadziliśmy się w kościele na nabożeństwie Różańca świętego.Następnie o godzinie 18 00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. W procesji wejścia uczestniczyły poczty sztandarowe FZŚ z Mogilan i z Sieprawia. Po przywitaniu przez siostrę Stanisławę Romek ks bp. Damiana Muskusa była kontynuacja Mszy świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o.Damian Muskus, który wygłosił homilię nie tylko do zebranych przedstawicieli franciszkanów świeckich, ale także do parafian. Współcelebransami byli ks proboszcz Józef Milan, o. Józef Wręczycki asystent Wspólnoty miejscowej z Mogilan i z Sieprawia ,były asystent o. Józef Kachel, o. Jonasz Podsiadło asystent Wspólnoty miejscowej przy klasztorze oo. Bernardynów w Krakowie. Czytania oraz Modlitwę Wiernych animowała Wspólnota z Mogilan. Po Mszy św. wszyscy ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia. Ostatnim akcentem świętowania był wspólny obiad z udziałem zaproszonych gości, księży pracujacych w parafii oraz sióstr i brata ze Wspólnoty miejscowe FZŚ. Bogu niech będą dzięki, że dane nam było razem przeżywać tę wielką radość z okazji jubileuszu.

Z franciszkańskim pozdrowieniem
POKÓJ I DOBRO

606305
Dzisiaj: 13
Wczoraj: 180
Ten miesiąc: 2,281