Już 30 listopada będzie miał miejsce się pierwszy etap Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.
Harmonogram konkursu:
30 listopada |
Etap dekanalny Konkursu |
Do 10 grudnia |
Ogłoszenie listu uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu |
25 stycznia |
Etap rejonowy |
Do 4 lutego |
Ogłoszenie listy finalistów |
8 marca |
Finał |
W razie pytań prosimy kontaktować się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dokładne informacje odnośnie konkursu znajdują się (lub w najbliższym czasie powinny się pojawić) na stronach internetowych:
diecezja.pl krakow.oaza.pl sluzmypanu.pl parafia.mogilany.pl
Natomiast szczegółowe informacje odnośnie miejsca i dokładnego czasu etapu dekanalnego oraz osoby odpowiedzialnej za przebiegu konkursu w danym dekanacie można będzie uzyskać u księży moderatorów dekanalnych, z poszczególnych dekanatów.
Prosimy o przekazanie informacji parafianom w odpowiednim wieku, pasjonującym się tematyką Świętej Liturgii oraz o wywieszenie w widocznym miejscu informacji o Konkursie znajdującej się na drugiej stronie.
Regulamin Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.
Głównym organizatorem konkursu jest parafia p.w. świętego Bartłomieja Apostoła w Mogilanach.
Współorganizatorami są:
Diecezjalna Diakonia Liturgiczna Archidiecezji Krakowskiej
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej
- 1. Cele konkursu
a) Doskonalenie formacji liturgicznej wśród młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
b) Wzbudzenie zainteresowania tematyką świętej liturgii.
c) Doskonalenie znajomości przepisów liturgicznych wśród ceremoniarzy i innych usługujących.
- 2. Struktura organizacyjna
a) Animator, który jest głównym odpowiedzialnym za konkurs, zwany dalej organizatorem wyznacza animatorów, którzy są odpowiedzialni za poszczególne rejony, zwanych tu rejonowymi.
b) Animatorzy rejonowi kontaktują się z księżmi moderatorami dekanalnymi w celu wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie konkursu w danym dekanacie, tak aby tam gdzie jest to możliwe został przeprowadzony etap dekanalny.
c) Obowiązek przeprowadzenia etapu rejonowego spoczywa na animatorach rejonowych.
d) Obowiązek przeprowadzenia finału spoczywa na organizatorze.
- Ustalenia ogólne
a) Udział w konkursie jest dobrowolny. W etapie dekanalnym konkursu mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane konkursem, spełniające kryteria wiekowe i mogące wykazać się dowodem tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) lub legitymacją szkolną.
b) W przypadku, gdy w dekanacie, w którym uczestnik konkursu, zwany dalej uczestnikiem, nie jest organizowany etap dekanalny konkursu, ma on prawo przystąpić do konkursu w wybranym przez siebie dekanacie w porozumieniu z animatorem rejonowym lub osobą organizującą konkurs w danym dekanacie.
c) Wszystkich biorących udział w konkursie obowiązują zasady uczciwości.
d) Laureaci konkursu otrzymują nagrody.
- 4. Kategorie wiekowe
a) Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
-Szkoła średnia (rocznik ’95 i młodsi)
-Gimnazjaliści (rocznik ’98 i młodsi)
Każdy uczestnik może wystartować w co najwyżej jednej kategorii wiekowej.
- 5. Przebieg konkursu
a) Konkurs jest trzyetapowy. I etap odbywa się na poziomie dekanalnym dnia 30 listopada 2013 roku. II etap odbywa się na poziomie rejonowym dnia 25 stycznia 2014 roku. Finał odbywa się 8 marca 2014 roku. Konkurs na wszystkich etapach odbywa się w formie pisemnej.
b) Organizator rozsyła na adresy mailowe odpowiedzialnych z poszczególnych dekanatów, które dostał od rejonowych przygotowane i skonsultowane z księżmi pomagającymi w organizacji konkursu pytania i klucze odpowiedzi w terminie nie później niż na 48 godzin przed rozpoczęciem konkursu.
c) Po I etapie konkursu animator przeprowadzający go w danym dekanacie komisyjnie, w porozumieniu z księdzem moderatorem dekanalnym poprawia prace i wysyła (najlepiej dostarcza) animatorowi rejonowemu w terminie nie później niż 3 dni po I etapie prace, które spełniają koniunkcję następujących warunków: Zostało zdobyte co najmniej 25% maksymalnej ilości punktów do zdobycia i praca jest jedną z 10 najlepszych w danym dekanacie (chodzi o ilość zdobytych punktów). W przypadku gdy na miejscu 10, 11 i ewentualnie dalszych prace mają jednakową ilość punktów wysyła się wszystkie te prace. (Oczywiście obie kategorie wiekowe liczone są oddzielnie)
d) Komisja rejonowa, w porozumieniu z organizatorem sprawdza czy prace w poszczególnych dekanatach były sprawdzane według jednakowych kryteriów i do drugiego etapu wyłonione* zostaje nie więcej niż 100 najlepszych prac z całej diecezji. (Oczywiście obie kategorie wiekowe liczone są oddzielnie).
Lista osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu zostaje ogłoszone nie później niż 10 dni po I etapie
e) W zliczaniu punktów z etapu rejonowego brane są pod uwagę punkty z I etapu, czyli liczba punktów zdobytych po etapie rejonowym to suma punktów uzyskanych na teście w zarówno w pierwszym i drugim etapie.
f) Osoby wyłonione w I etapie mają prawo do udziału w etapie rejonowym organizowanym w rejonie, w którym pisały etap dekanalny.
g) Podobnie jak w I etapie do rejonowych zostają rozesłane pytania i klucz odpowiedzi.
h) Po II etapie rejonowi przekazują animatorowi – organizatorowi prace, które spełniły wymogi analogiczne do tych, co w I etapie.
i) Organizator wyłania razem z komisją centralną co najwyżej 32 najlepszych uczestników z każdej kategorii wiekowej, którzy mają prawo wziąć w finale Diecezjalnym. Analogicznie jak po I etapie pojawia się lista zakwalifikowanych do finału.
j) Na ostatni etap finaliści konkursu przyjeżdżają w podane odpowiednio wcześniej miejsce i przystępują do rozwiązywania zadań.
k) Po wyznaczonym czasie na rozwiązywanie prace są od razu sprawdzane przez komisję centralną i animatorów odpowiedzialnych (zgodnie z przygotowanym kluczem, tak jak w podpunkcie c) ) Ostateczna liczba punktów po finale to suma punktów uzyskanych na testach we wszystkich trzech etapach.
l) Po sprawdzeniu prac następuje ogłoszenie wyników i wręczenie odpowiednich nagród sześciu najlepszym z każdej kategorii wiekowej.
*- „wyłonione” oczywiście za każdym razem gdy się pojawia oznacza wybranie spośród wszystkich prac tych, które zdobyły największą ilość punktów, będąc oceniane według ustalonych wcześniej kryteriów.
Lista miejsc, w których przeprowadzony zostanie I etap Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej, w sobotę 30. Listopada o godzinie 9:00.
Miasto Kraków:
- Kraków - Bronowice, parafia św. Wojciecha na ul. Wesele, w salce oazowej nad zakrystią.
- Kraków – Krowodrza, parafii św. Jadwigi Królowej, salki katechetyczne (szkoła im. świętej Jadwigi - Łokietka 60)
- Kraków – Prądnik, parafia św. Jana chrzciciela, Dobrego Pasterza 117 (salki przy parkingu kościelnym)
- Kraków – Mogiła, parafia św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303, dom parafialny, sala nr 6 (wyjątkowo godzina 10:00).
- Kraków – Borek Fałęcki, parafia MB Zwycięskiej, ul. Zakopiańska 86.
- Kraków. Szkoła Katolicka im. Św. Rodziny z Nazaretu, Kraków, ul. Pędzichów 13 (dla uczestników Kursu Oazowego Dla Animatorów)
Powiat Krakowski:
- Mogilany, parafia św. Bartłomieja Ap. w Mogilanach, salka przy ulicy św. Bartłomieja Ap., Naprzeciw kościoła
- Czernichów, parafia św. Mikołaja w Liszkach, Salka przy plebanii (zaraz za budynkiem plebanii).
- Krzeszowice, parafia św. Marcina w Krzeszowicach.
- Skawina, parafia Miłosierdzia Bożego Skawina – Ogrody, ul. Skłodowskiej – Curie 12.
Powiat Wielicki:
- Wieliczka, parafia św. Klemensa w Wieliczce, ul. Zamkowa 9.
Powiat Myślenicki:
- Myślenice, parafia Narodzenia NMP w Myślenicach, Dom Katolicki przy ulicy 3-go Maja.
- Pcim, parafia świętego Marcina w Pcimiu (salki przy plebanii).
Powiat Chrzanowski:
- Chrzanów, parafia św. Mikołaja w Chrzanowie, salki przy ulicy św. Mikołaja
- Libiąż: Kategoria wiekowa młodsi: Parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu
Kategoria wiekowa starsi: parafia św. Barbary w Libiążu.
Podhale:
- Nowy Targ, Parafia NSPJ w Nowym Targu, ul. Królowej Jadwigi 3.
- Niedzica, parafia św. Bartłomieja Ap. W Niedzicy.