Marek Litwa

Urodził się w 1968r. w Myślenicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w roku 1995, gdzie studiował dyrygenturę chóralną w klasie mgr Anny Dworskiej oraz organy w klasie dr Marka Wolaka. Wykształcenie wokalne zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie śpiewu solowego Zofii Altkorn, na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr Zdzisława Adamkiewicza oraz uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach prowadzonych przez m. in. prof. Jadwigę Tritt-Gałęską, prof. Piotra Kusiewicza, prof. Jana Śmietanę, prof. Adama Szybowskiego, prof. Agnieszkę Monasterską, prof. Jana Łukaszewskiego oraz prof. Helmutha Rilinga.
W czasie studiów podjął pracę w Chórze Polskiego Radia w Krakowie na stanowisku artysty śpiewaka. Jednocześnie był członkiem chóru „Cantores Cracovienses”., Współpracował z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Krakowskim Chórem Kameralnym, Chórem Filharmonii Śląskiej, Chórem Filharmonii Narodowej, Chórem Camerata Silesia, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis. W latach 1993-2012 prowadził intensywną działalność koncertową w Chórze Polskiego Radia pod kierunkiem wybitnych dyrygentów i kompozytorów m. in. K. Pendereckiego, W. Kilara, H.M. Góreckiego, Krenca, A. Wita, J. Maksymiuka, Ł. Borowicza, J. Semkowa, G. Gelmettiego, G. Sinopoliego, W. Pfaffa. Występy z czołowymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi dawały niepowtarzalne możliwości uczestniczenia w tworzeniu sztuki na najwyższym poziomie i owocowały udziałem w nagraniach archiwalnych, płytowych i koncertowych w kraju i za granicą (Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Węgry, Słowacja, Korea Płd., Izrael, Francja, Anglia, Hiszpania, Belgia). Brał udział w międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą takich jak: Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Muzyka w Starym Krakowie, Gaude Mater w Częstochowie, Warszawska Jesień, Rossini Opera Festival, Penderecki Festiwal-Munster.
Z Chórem Polskiego Radia brał udział w koncertowych wykonaniach oper m.in.
„Pajace” – R. Leoncavallo, Euryanthe” - K. M. Webera, „Lhirondelle Innattendue” - Sz. Laksa, „Maria”- R. Statkowskiego, „Lodoiska” – L. Cherubiniego, „Maria Padilla” - G. Donizettiego, „Monbar” - I. F. Dobrzyńskiego oraz w scenicznych wykonaniach oper:
Wilhelm Tell” - G. Rossiniego (1995-Pesaro, Włochy)
„Mojżesz i Aaron” - A. Schonberga
1998-Opera Darmstadt,
2002–Teatro Massimo Palermo,
2003-Opera Stuttgart,
2004-Opera Hamburg, „Fidelio” - L. van Beethovena (2011-Polska).
Swoją działalność muzyczną Marek Litwa wzbogacał równolegle pracą na stanowisku organisty: w Parafii MB Częstochowskiej na Os. Szklane Domy w Krakowie w latach 1994- 1996 (także prowadzenie chóru dziecięcego), w Parafii św. Jana Kantego w Krakowie w latach 1997 -1999 - organista i prowadzenie scholii dziecięcej, w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie w latach 2000-2006, w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach w roku 2012.Jednocześnie rozwijał swoje umiejętności pedagogiczne prowadząc różne formy kształcenia muzycznego: śpiewu solowego oraz nauki gry na instrumentach klawiszowych w Samorządowym Centrum Kultury w Zabierzowie (1995 - 1996), Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie (1996 -2012), Domu Kultury „Jordanówka”(2012 - 2016).
W latach 1996 - 2000 pracował w Młodzieżowym Domu Kultury (Parafia św. Jadwigi) jako kierownik Fili działającej przy Parafii św.Jana Kantego obejmującą działalność muzyczną: zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, skrzypce, flet, keyboard), orkiestrę dętą i chór dziecięcy.
W sierpniu 2012 objął stanowisko organisty w Kościele św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach i dyrygenta chóru parafialno- gminnego „Mogilanum”. Jako dyrygent kontynuuje wieloletnią działalność chóru wprowadzając nowe formy i nowe aranżacje (zespół instrumentalny, chór dziecięcy). Liczne koncerty chóru, także poza Parafią i Gminą obejmujące zarówno muzykę religijną jak i świecką, dają możliwość ciągłego rozwoju zespołu.

Myśl

Nikt nie jest bardziej znienawidzony niż ten, kto mówi prawdę | Platon